את הקשר בין תנועות עיניים וטיפול בפחדים, חרדות ומחשבות טורדניות, גילתה הפסיכולוגית היהודית פרנסין שפירו כבר לפני למעלה מ20 שנה באופן אקראי כאשר גילתה כי תנועת עיניים מסוימת גורמת לה למיקוד חשיבה והפחתה של מחשבות טורדניות.

את שיטת הטיפול הידועה כ – E.M.D.R. או בעברית תנועות עיניים להקהיית חרדות, למדתי כבר לפני שנים במסגרת עיסוקי כקב"ן בצה"ל כשטיפלנו בחיילים עם תגובות קרב. חזרתי להשתמש בשיטת הטיפול הייחודית לפני כ -6 שנים בעקבות קורס לטיפול במצבי משבר ודחק ובעקבות שני אירועים בהם הייתי זקוק לכלי טיפול מהיר ואפקטיבי.
הצלחת הטיפול בשני מקרים אלה הפליאה אותי ומאז אני עושה שימוש קבוע בשיטה זו ובהצלחה שמדהימה אותי בכל פעם מחדש.

איך זה עובד? הטיפול נמשך בין 4 ל- 5 מפגשים וכל מפגש אורך שעה וחצי.

במפגש מעלה המטופל את הנושא איתו הוא מבקש להתמודד ובעזרת דמיון מודרך מצד אחד ותנועת עיניים במקביל, עולים תכנים מודעים וחצי מודעים במוחו של המטופל ועליהם נעשה עיבוד מחדש של הנושא.

למעשה נעשית כאן פעולה של גירוי דו צדדי של שתי ההמיספרות במוח זו האחראית על התפקודים הרגשיים והאחרת האחראית על התפקודים הלוגיים. גירוי זה נעשה בד בבד עם דמיון החוויה הטראומטית או הנושא המפחיד והטורדני המעסיק את המטופל.
תנועת העיניים מגרה כאמור את שני החלקים במוח בעת ובעונה אחת ומאפשרים בעזרת שיחה על המחשבות התחושות והרגשות לעבד מחדש ובאופן יעיל חוויה אשר נחוותה בעבר ואשר בשל עוצמתה הרגשית החזקה גרמה לקיבעון תחושתי סביב כל חוויה דומה או המזכירה את החוויה הטראומטית ההיא.

הטיפול בEMDR נמצא יעיל ביותר בהפחתת חרדות מבחנים, תלמידים וסטודנטים, אשר פיתחו חרדת מבחנים על רקע כישלונות בעבר, מצליחים בעזרת השיטה להקהות בהרבה את הלחץ לקראת מבחנים והחרדה המתלווה למבחן עצמו ומצליחים להפיק מעצמם את כל הידע שרכשו ולהצליח במבחן.
השיטה פועלת באופן אפקטיבי גם על חרדות טיסה, פחד נהיגה פחד ממקומות סגורים ופחד מחיות ובטיפול באירועים טראומתיים כגון תאונות דרכים, קרבן התעללות ועד לטיפול בחרדה כללית ולא ממוקדת.

כאמור זהו טיפול קצר מאוד והדיווח על הצלחות הוא באחוזים מאוד גבוהים.