מומחים לטיפול בהפרעות קשב, לקויות למידה ו-ODD

אודות מרכז נבון

מי אנחנו

חדוה נבון - מייסדת ומנהלת מרכז נבון

חדוה נבון

את מרכז נבון הקמתי לפני יותר מ-30 שנה, כדי לתת מענה עמוק ויסודי לילדים, למתבגרים ולבוגרים המתמודדים עם לקויות למידה מסוג: דיסלקסיה, דיסגרפיה או דיסכלכוליה או/ו קשיים בקשב ובהתארגנות מסוג ADD   ו ADHD וכן תופעות של סרבנות ועקשנות מסוג ODD.

את המסע המרתק ללימוד וחקירת התופעות הללו התחלתי עם ההבנה שלשני בני היקרים ליקויי למידה וקשיים בקשב. כל אחד מהם עשה את המסע האישי שלו למימוש הפוטנציאל כשאנחנו כהורים ליווינו, תמכנו ועזרנו בהתמודדות המאתגרת. לאורך השנים פיתחתי שיטות למידה ייחודיות, המכניסות לתהליך הלמידה שמחה, תנועתיות, אנרגטיות, קצב ומוסיקה כדי להפוך את תחושות הכישלון, הפחד והערך העצמי הנמוך לחוויה של הצלחה, עוצמה וערך עצמי מתאים ומאוזן. לטיפול בקשיים בקריאה ובכתיבה בעברית, באנגלית ובערבית, פיתחתי את שיטת: "רוקדים עם אותיות". לטיפול בקשיים בחשיבה חשבונית ובאוטומטיזציה של פעולות החשבון הבסיסיות, פיתחתי את שיטת: "רוקדים עם מספרים". לייעול תהליכי ההתארגנות בלמידה פיתחתי את שיטת: " לומדים איך ללמוד". במקביל לעבודה על הלקות עצמה, אני ערה למחיר הרגשי הכבד שהלקות יוצרת, וכאן אני משלבת את שיטתemdr  – שיטת קיצרת מועד להפחתת חרדות ולעיבוד זיכרונות טראומטיים. השיטה מאפשרת ללומד לשחרר את הלחץ, המתח והחרדה המלווים אותו, וללמוד מתוך קלות, ביטחון ואמונה ביכולותיו.

בהמשך התעמקתי בסוגיית ההתמודדות של הורים עם לקות הלמידה והקשיים הרגשיים והחברתיים של ילדם ואני מנחה קבוצות הורים לילדים, מתבגרים ובוגרים עם הפרעות קשב, סרבנות ועקשנות וכמובן פגישות ייעוץ אישיות.

לאורך השנים קיימתי קורסים להכשרת מטפלים לליקויי למידה, קשב והתארגנות, במגוון השיטות של המרכז. בנוסף אני מקיימת הרצאות, סדנאות והשתלמויות לצוותים חינוכיים וטיפוליים.

במרכז מספר מחלקות:

1. מחלקת אבחונים: אבחונים דידקטיים מקיפים ויסודיים, השלמה של החלק הפסיכולוגי ואבחוני מוכנות לכיתה א'.

2. הוראה מתקנת לטיפול בכל סוגי לקויות הלמידה, הכנה לבגרויות בכל המקצועות, הכנה למבחן הפסיכומטרי ובנוסף הכנה לקראת מבחני התיאוריה בנהיגה.

3. הדרכת הורים, טיפול משפחתי וטיפול זוגי.

4. אימון אישי ורגשי לליקויי למידה והפרעות קשב.

חיים נבון - יועץ בכיר מכון נבון

חיים נבון

עובד סוציאלי מומחה, מטפל זוגי ומשפחתי, ויועץ בכיר ביחסים בין דוריים.

התמחה בהתערבות במצבי משבר חריפים במשפחות, בעבודת שדה במשרד הרווחה ורכש נסיון רב בסיוע למשפחות עם ילדים ונוער במצוקה.
מנחה קבוצות הורים בהתמודדות יעילה ואפקטיבית עם ילדים עם קשיים.
עסק רבות בנוער וצעירים בתחום בריאות הנפש בצה"ל כקב"ן בכיר וחבר בצוותי עבודה בטיפול ופיתוח כלים להתמודדות עם מצבי פוסט טראומה.
משתמש בשיטת e.m.d.r. לטיפול בהפחתת חרדות ושיקום מצבי תגובה לדחק.
פיתח כלים יחודיים להתמודדות עם חרדות מבחנים וחרדות חברתיות ומשלב את השיטה במהלך טיפולים אישיים.
בוגר מכון קליוולנד לגשטלט ומטפל בגישת הגשטלט.
מטפל זוגי ומשפחתי ומגשר ברשימת בתי משפט לעניני משפחה.
יועץ לעסקים משפחתיים.
מרצה ליחסים בין דוריים.

אודות מרכז נבון

הדרך שלנו ללמד

שיטות הלמידה הייחודיות שפותחו במרכז נבון מכניסות לתוך תהליך הלמידה שמחה, תנועתיות, אנרגטיות, קצב, מוסיקה – ובעיקר הרבה מאוד כיף – למקום בו היו בעבר תחושות קשות של כישלון, ערך עצמי נמוך, פחד וחסימות.
השיטות של מרכז נבון משתמשות בכל המערכות התפיסתיות בכדי לבנות תהליך למידה, קשב והתארגנות יעילים ומותאמים.

בית הספר להכשרת מטפלים

בית הספר להכשרת מטפלים בלקויות למידה והפרעות בקשב, ריכוז והתראגנות – המשלב לימודים עיוניים ומעשיים – במקצוע מבוקש, מאתגר ומספק.

למי מיועד מרכז נבון?

מרכז נבון מיועד לילדים, בני נוער ומבוגרים בעלי לקויות למידה – דיסלקסיהדיסגרפיה ודיסקלקוליה – ולאנשים החווים חרדות בתהליך הלמידה ולפני בחינות.
לאנשים בעלי הפרעות בקשב ובריכוז בטווח רחב: היפראקטיביות (ADHD), אימפולסיביות, מוסחות יתר (ADD), רגישות יתר (היפר סנסיטיביות), קשיים בהתארגנות, קשיים ברכישת מיומנויות חברתיות, תסמונת הסרבנות-עקשנות (ODD), קשיים בהשתלבות במסגרות חינוכיות או במקומות עבודה – שאובחנו או כאלה שטרם עברו אבחון.

מהו מרכז נבון

מאז תחילת שנות השמונים של המאה הקודמת, מגיעים מכל הארץ אל מרכז נבון בירושלים – ילדים, בני נוער ומבוגרים, בעלי לקויות למידה או קשיים בקשב ובריכוז – בכדי לקבל טיפול משולב הנותן מענה לרכישת מיומנויות ואסטרטגיות למידה, ללקות עצמה ותופעותיה – ובעיקר לאספקטים הרגשיים הנובעים ממנה – כגון פגיעה בדימוי העצמי, חרדות, פחדים, מתחים, לחצים – וחוסר אמונה ביכולות האישיות המזין את עצמו בכל תחומי החיים.
במרכז נבון פוגשים המטופלים ובני משפחותיהם תוכניות לימודים ייחודיות, שיעורים פרטניים, סדנאות קבוצתיות, פגישות ייעוץ, הדרכת המסגרת החינוכית ומגוון אבחונים.

אנחנו, במרכז נבון מאמינים ויודעים שהקושי הוא אתגר לצמיחה ולהתפתחות – ושלמידה צריכה ויכולה להתקיים בדרך מהנה.

 

החזון שלנו

מרכז נבון שואף להעניק לכל ילד, מתבגר או בוגר, בעלי לקויות למידה או קשיי קשב וריכוז ולמשפחותיהם כלים חדשניים ועדכניים בכדי לאפשר:

• זיהוי עיכובים לימודיים, חברתיים, במקומות העבודה או ביחסים בין-אישיים.
• רכישת מיומנויות ואסטרטגיות למידה והתארגנות.
• רכישת כלים ליצירת קשרים חברתיים מועילים ומהנים.
• התמודדות יעילה וטיפול בחרדות, טראומות וקשיים יומיומיים רגשיים הנובעים מלקויות הלמידה והפרעות הקשב והריכוז.

מרכז נבון מבקש לסנגר על כל תלמיד מתקשה בפני מערכת החינוך, לתמוך במורים – בידע ובהבנה של תופעות לקויות הלמידה – ולהעצים את ההורים בהתמודדותם היומיומית.

מרכז נבון בקהילה

יש לנו, במרכז נבון, מטרה ברורה;
להגביר את המודעות ללקויות למידה ולקשיים בקשב ובריכוז ואת השפעתם על מעגלי החיים השונים.
אנחנו מבקשים להנגיש ולהעביר את הידע הרב שצברנו – בתחום דרכי הטיפול ואפשרויות הסיוע לתלמידים בכל גיל – כדי לאפשר להם התמודדות יעילה יותר עם הקשיים בלמידה ולהסיר מכשולים בדרך למימוש יכולותיהם.
מרכז נבון מציע מבחר של הרצאות בתחומי ידע שונים המיועדים לצוותים חינוכיים בבתי-ספר, בפנימיות ובמוסדות חינוך, במרכזים להתפתחות הילד, בלשכות הרווחה ובשירותים הפסיכולוגיים .
ההרצאות ניתנות כשרות לקהילה, ללא תמורה כספית, ומאפשרות לסוגי קהל שונים להיחשף לתופעות השונות הכלולות תחת השם לקויות למידה וקשיים בריכוז ובקשב – ולאמצעי ההתמודדות הרבים והמגוונים.

ממליצים עלינו

ד"ר אושרת שונברגר
קרא עוד
"בתחילת מאי פניתי אליך, בהמלצת ידידים, על מנת לגבש דרך להתמודד עם מבחן הסמכה של משרד הבריאות לניהול מעבדה רפואית….מבחן גורלי המשפיע וקובע מינוי רשמי, התקדמות בתחום עיסוקי ואת הגורל של קריירה ארוכה… …כבר בפגישה הראשונה החלטנו ל"הציף" ולשחזר את מעמד הפיטורין, לחוות אותו מחדש ולטפל בו בעזרת תנועות עיניים. הקלה הורגשה מיידית לאחר הפגישה. פעם ראשונה מזה חצי שנה שחוויתי הקלה ושמחה. הצעת לי לתרגל את הנושא בעצמי לפני השינה… …בפגישותינו האחרונות תיארנו ודמיינתי את מעמד הבחינה הקרבה, את יום ומעמד הנסיעה לבחינה, את התחושות הלחץ הדאגות והחרדה ממעמד המבחן ומהתוצאות הצפויות. לימדת אותי דרכים להירגעות וללמידה מרוכזת. בחנו ביחד את הסיטואציות השונות העלולות להיווצר במעמד המבחן ובאינטרקציה עם הבוחנים. אני מודה לך על ההשקעה, התובנות והיכולות שלך לתרום להצלחתי . אין לי ספק שיש לך חלק לא מועט בה. בברכה ובהערכה רבה"
הניה שטיין
קרא עוד
״לפני תשע שנים נקרינו שתינו לאותו המקום ובאותה השעה. זה קרה לאחר שפרשתי לגמלאות ולא ידעתי בדיוק מה אעשה. את (ששלושים שנה קודם לכן היית תלמידתי בביה"ס התיכון בויאר), הצעת לי לבוא וללמוד הוראה מתקנת במכון שלך – "מרכז נבון" – ומאז השתנו חיי! כבר שמונה שנים אני מלמדת ילדים ומבוגרים לקויי למידה ובזכותך ובזכות הכלים המצוינים שהקנית לי אני מצליחה לעזור לתלמידי להתגבר על קשיים שונים, לרכוש ולשפר מיומנויות לימודיות ואחרות, להצליח בלימודיהם ובעיקר לשפר את הדימוי העצמי ואת הביטחון העצמי שלהם. היית לי מורה סבלנית ונדיבה, חלקת עמנו – תלמידיך – את הידע ואת הניסיון העצומים שלך, לימדת אותנו שיטות שונות להקניית קריאה וכתיבה בעברית ובאנגלית בשיטה המיוחדת והשמחה : רוקדים עם אותיות ושיטה שמשלבת שירים ותנועות להקניית החשבון : רוקדים עם מספרים. השיטות שלך הופכות את החוויה שלי כמורה לחוויה של שמחה וסיפוק. כולנו יוצאים נשכרים, גם אני הנהנית מכל שעה עם תלמיד וכמובן גם תלמידי הנהנים לבוא לשעורים אצלי והרואים שכר בעמלם. בזכותך אני יכולה לומר בשמחה גדולה את המשפט (השחוק בדרך כלל) "מכל מלמדי השכלתי ויותר מכולם – מתלמידי תודה על הכל״
אמא ואבא
קרא עוד
״במשך כשנה וחצי ליווית אותנו ואת בננו היקר. כעת כאשר הטיפול בו הסתיים, מצאתי לנכון לכתוב מספר מילות תודה והערכה. בננו הגיע אליך בעקבות אבחון דידקטי שעבר. על אף שמדובר בילד חכם, נבון, יצירתי וחברתי מאוד, נתגלו אצלו פערים במיומנויות בסיסיות של קריאה אנגלית וחשבון, וכמו כן ניכר בו חוסר בטחון עצמי, קשיים בקשרים עם חברים בביה"ס בעקבות אירועים שהתרחשו שהוא היה מעורב בהם (ולא מתוך בחירה). היו לו גם חרדות בכל פעם שהסתיימה חופשה והיה צריך לחזור ללימודים, ואפילו כאשר היה עליו לחזור לביה"ס אחרי סופשבוע. הייתה גם חרדה מיציאה מהבית ללינה (למשל לטיול שנתי). בהמשך היה גם לחץ מנושא הלמידה לקראת העלייה לכיתה ז'. הטיפול החל במחצית השנייה של כיתה ו'. הקשר בינכם החל בסיוע במיומנויות הבסיסיות, ולצד זה נתת לו הרבה חיזוקים ביחסים החברתיים וסייעת לו להתגבר על חרדת הלינה מחוץ לבית. במקביל הוא הצליח גם להתגבר על הפחד לחזור ללימודים אחרי חופשות וסופי שבוע. לקראת העלייה לחטיבת הביניים עבדת איתו באופן אינטנסיבי ביותר על חומרים שאמור ללמוד בכיתה ז' כדי לאפשר לו כניסה יותר "חלקה" וחיזוק הביטחון העצמי שלו. ההכנה הזו אכן הוכיחה את עצמה במהלך השנה, כאשר היו לו חוויות של הצלחה בביה"ס, ולשמחת כולנו החוויה הלימודית והחברתית עם העלייה לחטיבה היו חיוביות ביותר! בחודשים האחרונים ללימודיו בכיתה ז' החל ללמוד במסגרת פרטית, במקביל, את טעמי המקרא לקראת טקס בר-המצווה שלו. הוא התמיד וגילה שהוא אוהב ונהנה מכך. הוא לקח אחריות רבה בנושא ובהגיע היום הגדול, קרא בתורה בצורה מדהימה! בתחילת החופש הגדול של סוף כיתה ז' הוא החל לעבוד כעוזר מדריך בקייטנה עם ילדים צעירים, ונהנה מכך מאוד. עבודה זו כמובן חיזקה עוד יותר את הביטחון העצמי שלו. במקביל אתם המשכתם לעבוד על חומרים לימודיים בהם היו לו עדין קשיים. בתום חופשת הקיץ הודיע לי בני שהוא מעוניין להתחיל את כיתה ח' ללא סיוע. מעוניין לנסות ולהתמודד בכוחות עצמו. סיכמנו שאכן יתחיל את השנה ללא סיוע, ואם ירגיש בהמשך השנה שיש לו קשיים כלשהם, נשקול יחד אפשרויות שונות. ההחלטה הזו מבטאת בעיני את חיזוק הביטחון העצמי שלו, נושא שהיה ירוד כאשר החל את לימודיו אצלך. היכולות שלו תמיד היו גבוהות, אולם הוא לא האמין שהוא מסוגל והיה מאוד ביקורתי כלפי עצמו. גם מבחינה חברתית הוא השתלב בצורה חיובית, ולאחרונה החל חוגים חדשים אחה"צ. הוא התחיל חוג תיאטרון, שזה אחד התחביבים המשמעותיים שלו, וכן השתלב במסגרת חוגי סיירות והוא נהנה שם. בקרוב יחלו שם טיולים שכוללים לינת שטח (פעם בחודש בסופשבוע) והוא מביע רצון ועניין להשתתף. אנו מקווים שהוא יצליח להמשיך ולהתחזק, הן לימודית והן חברתית, ושהחוויות החיוביות שיחווה יגרמו לו להאמין בעצמו, והשמים הם הגבול! אנו מודים לך מאוד ובטוחים שיהיו עוד ילדים שיצליחו להתקדם בצורה משמעותית בעזרתך!״
גליה
קרא עוד
״שמי גילה , אני בת 52 . ואני רוצה לשתף אותכם בחוויה של שחרור. בכל פעם שעליתי על כביש מהיר או אוטוסטרדה, ומהירות המכונית עלתה מעל 80 קמ"ש,. הייתי מתחילה לחוש מתח בגוף. וכשהיתי צריכה לעקוף או שמישהו היה "נדבק" מאחורה, היה מתפתח אצלי התקף חרדה. וכל מה שרציתי זה להיעלם מהכביש מיד באותו הרגע. פשוט לעצור ולרדת מהמכונה הארורה הזאת. אלא שזה לא ממש אפשרי כשאת באמצע הכביש וכולם נוסעים סביבך 120 קמ"ש…. התחושה שלי היתה כמו להיכנס לאוקיינוס שורץ כרישים שמאיימים להתנגש בי ולטרוף אותי , ושאני צריכה לחמוק מהם כל הזמן. וכך קרה שהפסקתי לנהוג בבינעירוני, פיתחתי הימנעות . ואז הגיעה חדווה. אחרי שתיארתי לה את הקשיים שלי וקצת חיפשנו מסביב, עלה הסיפור שאמא שלי עברה תאונת דרכים ופיתחה חרדת נסיעות. וכל נסיעה בשבילה היתה כרוכה בסטרס קשה, שכלל בהלה והזעה בכל פעם שאבא שלי התקרב מדי לאוטו שלפניו או הגביר מהירות. שנים נסעתי איתם באוירה מתוחה שכזו. חדוה הסבירה לי שאני סובלת מטראומה מיד שניה. הציעה לי לעבוד בשיטת E.M.D.R. על מנת לפתור את הבעיה. בכל מפגש העלנו בעזרת דמיון מודרך את הפחד , ואז בעזרת תנועות עיניים מיוחדות ונשימות הרפייה למדנו להפיג אותו . נפגשנו פעמיים. כחודש אחרי העזתי לצאת לכביש !הנסיעה הראשונה היתה מירושלים לאשקלון. עלו מתחים אך הם היו בדרגה קלה יותר. נשמתי עמוק בכל פעם שעלה פחד והמשכתי הלאה. הרגשתי שבמקום שהפחד ישלוט בי אני נותנת לו לעבור ממני והלאה. וכך לאט לאט חזר עלי הבטחון שאני יכולה לנהוג בכביש מהיר, והכרישים כבר לא איימו לטרוף אותי יותר..״
הקודם
הבא

סיפורי הצלחה

מרכז נבון מטפל בעשרות מטופלים מדי שנה, וזוכה להצלחה רבה בהשגת היעדים אשר הוגדרו מראש על ידי המטופלים עצמם, הוריהם והצוות החינוכי.

כמו כן מדי שנה אנו מכשירים עשרות אנשי מקצוע מתחום החינוך והחברה בקורסים שלנו, אשר מגיעים במטרה להעמיק את הידע והכישורים שלהם בתחום לקויות למידה והפרעות קשב וריכוז, וגם כאן אנו נוחלים הצלחה רבה.

יש פתרון! אצלנו תקבלו מענה אנושי חם ואוזן קשבת. צרו קשר לתיאום פגישת הכרות

אצלנו תקבלו מענה אנושי חם ואוזן קשבת. צוות המומחים שלנו ישמח לסייע לכם להגשים את יעדכם בצורה מיטבית, ולעלות על דרך המלך.

עגלת קניות